Whoa!!!

image

On Monday afternoon, instead of running to the grocery store, I wandered into the house and made another batch of French Macarons. This time, I made them dark pink and flavored them strawberry.

Monday night, I realized I really needed to go shopping! We were out of basics. I am not inclined to shop late in the day,  but I left the house after eight. I planned to shop at Walmart and Wegman’s. 

I worked along the aisles, eventually ending up at the back of the store in the frozen foods. As my eyes lit upon the box above, I nearly passed out! French Macarons for sale in a box!!! But wait, they were $7.98 for 4.6 OUNCES! Over $27.00 a pound!

I’ve made four batches of Macarons now and not one batch failed. They seem fairly easy to make. The hardest part is letting them sit awhile before baking.

Wow. I never realized how expensive these little treasures are! I do know the most expensive ingredient is almond flour. I paid about $9.00 for a one pound bag at Walmart. That bag makes about three and a half batches. $27.00 a pound? Yikes!!!

One Response to Whoa!!!

  1. JeanneP says:

    Ha! That would explain why our food bill is so high!! You know I am lucky if I can boil water!! I just paid ten bucks for a pound of potato salad tonight at Wegmans.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>